Kilo vermenin de dahil olduğu Wellness (Sağlıklı Yaşam) çalışmaları genelde yüksek bir motivasyon ile başlar, ancak kişinin bilinçaltı direnmez ise kolay bir alışkanlık haline gelerek devam edebilir.

 

Türkçe’de “esenlik”  anlamına gelen “Wellness” sadece kilo vermek demek değildir. Wellness, fiziksel, çevresel, duygusal, mesleki hatta ruhsal bileşenleri olan sağlıklı yaşam için bir seçimdir.

Potential’da Wellness’i hem fizyolojik ve hem de bilinçaltı yönleriyle ele alıyoruz. Hedefe ulaşmak için önce kişinin vücut analizi, aile öyküsü, sağlık geçmişi, beslenme alışkanlıkları, gıda alerjileri, kullandığı ilaçları vb öğrendikten sonra gereken tahlilleri istiyoruz. Sonrasında gerektiğinde diyetisyen danışmanlığında beslenme yöntemleri belirleyerek kişiye özel, egzersiz destekli günlük Wellness programı haline getiriyoruz.

Ancak egzersiz, wellness programı, eğitim ve motivasyon ile kiloyu kontrol edebilmek bu işin sadece küçük bir kısmı.

Keza kişinin elinde, yıllık bir spor kulübü üyeliği veya mükemmel bir beslenme programı olsa bile, bu kişi eğer duygusal açlık, öfke, mutsuzluk, değersizlik duygusu, zayıflık korkusu gibi gibi olumsuz duyguların etkisi altında ise, bu programlar buzdolabının üzerine tutturulmuş, hatta üzerine bakkalın telefon numarasınında yazdığı bir karalama kağıdına dönebiliyor.

Hele kişinin çikolata, tatlı, börek, makarna veya ekmek yemeden duramama gibi yeme bağımlılıkları var ise, O kişiye “sakın şunu yemeyin sağlıksız, siz bunu yiyin” gibi öneriler zaten sinir bozucu olacak ve etki etmeyecektir.

Bu gibi durumlarda SubMental’ı kullanıyoruz. SubMental ile “gerçekten sağlıklı yaşamak isteyen” bu kişileri engelleyen, kah yeme bağımlılıklarını, kah kendilerini sabote ederken kullandıkları derinlerdeki o bilinçaltı sebeplerini bularak gideriyoruz.

Wellness süreci kişinin durumuna göre ölçümler, tahliller ve SubMental terapileri ile ilerliyor. Sonuç olarak makul bir sürede kişilerin artık bir desteğe ihtiyaç duymadan kendi Wellness hedefleri ve ideal kilolarını ömür boyu korumasını sağlıyoruz.

Korhan Özduru